Sport
autor: Radio Leliwa | 25.02.2012

Ogólnopolskie zawody modeli szybowców halowych klasy F1N zaliczane do Pucharu Polski.

Ogólnopolskie zawody modeli szybowców halowych klasy F1N zaliczane do Pucharu Polski.

Przed nami kolejne ogólnopolskie zawody modeli szybowców halowych klasy F1N zaliczane do Pucharu Polski. Tym razem modelarze m.in z Aeroklubu Mieleckiego i Aeroklubu Stalowowolskiego, w niedzielę 26 lutego rywalizować będą w Chrzanowie. Będą to czwarte zwody w ramach tegorocznego Pucharu Polski. 19 lutego po 2-letniej przerwie zawody wróciły do Mielca.

Organizacji tej imprezy podjęła się Sekcja Modelarska Aer. Mieleckiego i Mieleckie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych. Zawody rozegrano w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu.

Ogólnie rzecz biorąc, zawodnik może wykonać w konkursie 9 lotów, przy czym do punktacji indywidualnej liczy się 3 najlepsze loty. Czas lotu liczy się od momentu startu modelu z ręki do wylądowania. Konstrukcja i wykonanie modeli - dowolna. Zasadniczym kryterium jest jak najdłuższe utrzymanie się modelu w powietrzu. Optymalne konstrukcje to modele o rozpiętościach do ok. 60-70cm, wykonane ze spienionych tworzyw (depron) i balsy, wzmocnione włóknami węglowymi (płaty). Kadłuby wykonane z balsy lub włókien szklanych i węglowych.

Od 19.02.2012 rekord hali w Mielcu w długości lotu modelu szybowca halowego klasy F1N wynosi 40.7 sek. A ustanowił go zwycięzca w kategorii wiekowej seniorów - Waldemar Mroczek z Aer. Włocławskiego (suma 3-ch lotów 117.2 sek.). Tuż za nim uplasował się Jerzy Bodaszewski z Aeroklubu Podkarpackiego (114.3 sek.) a na trzecim miejscu Michał Olewnik z Aer. Włocławskiego (110.1 sek.). W kategorii wiekowej juniorów (do lat 18-tu) zwyciężył Łukasz Adamowicz (101.8 sek.) z klubu przy Ośrodku Kultury i Rekreacji w Grodkowie (Stowarzyszenie Modelarzy Opolszczyzny), 2-gi był Michał Śliwiński z Aer. Podkarpackiego (96.1 sek.), a 3-ci Eryk Trela z AER. STALOWOWOLSKIEGO (94.5 SEK.). Wśród dziewcząt Anna Krzywicka (62.7 sek.) z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Wśród najmłodszych chłopców - do lat 14-tu: 1-sze miejsce zajął Filip Majka (95.8 sek.) z Aer. Krakowskiego - MDK Bochnia, 2-gi Patryk Smuga z Aer. Podkarpackiego (94.3 sek.), 3-ci Mateusz Strzałka (91.2 sek.) z Aer. Krakowskiego. Wśród dziewcząt w kategorii wiekowej do lat 14-tu: 1-sze miejsce Aleksandra Sawicka (85 sek.) z OKiR w Grodkowie, 2-gie - Natalia Greń (69.2 sek.) również z OKiR w Grodkowie, 3-cie - Iwona Olewnik (68 sek.) z Aer. Włocławskiego.

Po trzech rozgrywkach w tegorocznym Pucharze Polski dobre pozycje – w pierwszej dziesiątce - zajmują zawodnicy Aeroklubu Stalowowolskiego: w kategorii młodzików – Augustyn Bobula i Mateusz Doczekalski, w kategorii juniorów Eryk Trela i w kategorii seniorów Janusz Żak. 

Warto też dodać, że finał tegorocznego Pucharu Polski  w zawodach modeli szybowców halowych klasy F1N odbędzie się 25 marca w Tarnobrzegu.

zdjęcia: Piotr Nieckarz

Galeria

Copyright © 2013 Radio Leliwa
Created by EFEKT Biuro Promocji i Reklamy