Region
autor: Radio Leliwa | 09.07.2018

Sandomierz: Jarmark Jagielloński - relacja.

Sandomierz: Jarmark Jagielloński - relacja.
Kulinaria, rzemiosło artystyczne, rekonstrukcje historyczne i pokazy złożyły się na program Jarmarku Jagiellońskiego i Turnieju Rycerskiego w Sandomierzu. Swoje produkty prezentowało osiemdziesięciu wystawców z Polski i zagranicy. Mówi dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury, które wraz z Urzędem Miasta organizowało imprezę, Wojciech Dumin:
Na gości czekały stoiska z ręcznie malowaną porcelaną, biżuterią wykonaną z naturalnych elementów, czy wyroby z wikliny. Nie zabrało także serów, miodów a także przypraw z różnych części świata. Jolanta Miszczek i Paweł Kleszczyński przyjechali z Łodzi. Na ich stoisku można było znaleźć ceramikę ozdobną, użytkową a także małe dioramy z łodziami:
Jak mówi Wojciech Dumin, sukces imprezy związany jest z jej specyfiką:
Jarmark Jagielloński to nie tylko kramarze:
Dużym zainteresowaniem cieszyła się inscenizacja historyczna wjazdu do miasta królowej Bony oraz króla Zygmunta. Widowisko przygotowała Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Kasztelan Karol Bury wyjaśnia, że tematyka widowiska nawiązywała do 400 rocznicy koronacji Bony Sforzy na królową Polski:
W postać królowej Bony wcieliła się Paulina Bury. Wiele pracy zajęło odwzorowanie stroju z tamtej epoki:
Po części oficjalnej na sandomierskich błoniach można było poznać umiejętności artylerii i kawalerii królewskiej. Z kolei na starówce wystąpił zespół 'Pozytywnie nakręceni' a gdy zapadł wieczór, wyświetlono film pt. 'Pan Tadeusz' z 1928 roku z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu 'Czerwie'. Wśród muzycznych atrakcji znalazł się koncert Zespołu Pieśni i Tańca 'Gnieździska'. Artyści wystąpili w ludowych strojach świętokrzyskich:
Muzyczny finał stanowił występ Sandomierskiej Orkiestry Dętej pod kierunkiem Mieczysława Jakubowskiego, będący podsumowaniem sezonu artystycznego:
Patronat medialny - Radio Leliwa. (Joanna Sarwa, Dominik Siatrak)
Copyright © 2013 Radio Leliwa
Created by EFEKT Biuro Promocji i Reklamy